Linux Info

Cinerella
Instalace Video střižny Cinerella v Linux Mint 19 vs. Ubuntu 18.04 LTS
Při upgrade Linux Mint 18.x na verzi 19.x dojde k nekompatibilitě mediální střižny Cinerella.
K tomuto řešení stačí zadat nový depozitář skrze terminál.
# sudo add-apt-repository ppa:cinelerra-ppa/ppa
poté je třeba provést aktualizaci zdrojů Linux depozitářů.
# sudo apt-get update
Instalaci provedeme odkazem na balík Cinerella
# apt-get install cinelerra-cv -y ( parametr -y provede instalaci, bez dalšího dotazování )
Upgrade Linux
V současné době lze již provést upgrade Linux Mint 17 & 18 na novější verzi 19.x skrze update software obsažený v Linux „update“, „správce aktualizací“
2.8.2019 Linux Mint 19.2 Tina  jsou venku
NVIDIA Drivers for OS Windows & Linux

Květen 2019  Upgrade Linux Mint 18.3 na 19.1 Tessa  již lze provést bezpečně a čistě   ( upgrade 17.x na 18.3 lze provést přímo ve správci aktualizací ) 

Linux Mint LDME ( postavené čistě na Debian LTS )
Jejím hlavním cílem je, aby tým Linux Mint zjistil, jak by byla naše distribuce životaschopná a kolik práce by bylo nutné, kdyby Ubuntu vůbec zmizel. LMDE si klade za cíl být co nejpodobnější Linux Mint, ale bez použití Ubuntu. Místo toho poskytuje balíček balík Debian. V LMDE nejsou žádné bodové zprávy. Jiné než opravy chyb a opravy zabezpečení Základní balíčky Debianu zůstávají stejné, ale komponenty Mint a desktop jsou průběžně aktualizovány. Když jsou připravené, nově vyvinuté funkce se dostanou přímo do LMDE, zatímco jsou zařazeny do příštího vydání Linux Mint point.

Linux Mint 19.x a Ubuntu 18.04 LTS přestali používat příkaz „gksu“ ( gksudo ) , místo něj lze použít příkaz „pkexec“

26.3.2019  Distribuční novinky LINUX 
Na přelomu února a března byly aktualizovány linuxové distribuce BackBox, Kali, PCLinuxOS s prostředím LXQt, dále NuTyX, Fatdog64, Ubuntu 16.04 a deriváty, KaOS, Condres OS, 4MLinux či SolydX a SolydK. V rámci projektu LineageOS byla verze 16.0 založená na Androidu 9 prohlášena za stabilní. Rovněž byly vydány nové příručky Linux From Scratch a Beyond Linux From Scratch.

FreeCAD & OpenSCAD install na Ubuntu 18.04 LTS & MINT 19.1 Tessa

21.11.2018    LM 19.1 Tessa Cinnamon propuštěn!

   7.9.2018    LM  19.1 Tessa propuštěn!

Jak si na tom stojí tedy LM 19 Tara ??
+ lepší stabilita , výkon, preciznost
– větší problém se staršími programy , které ještě nejsou překompilované pro nové knihovny určené pro repositáře zvané přívlastkem Bionic.
Jak tedy dál ?
+ LM18.3 Sylvia je stále kvalitním osvědčeným OS s přívlastkem repositářů Xenial a zůstane ještě do konce roku 2021 nejrozšířenější.
– LM 19 Tara tedy zatím nebezpečné aktualizovat z verze 18.3
– LM 19 Tara je dobrým začátkem, ale ještě stále trpkou procházkou ladění a řešení spousty problémů.

Nová distribuci Linux Mint 19 Tara je sestavena z nových depozitářů určené rovněž pro Ubuntu 18.04 LTS ( Long Term Support ) repozitáře Bionic. Takové depozitáře nesou kódové označení Bionic. Linux Mint 19 Tara & 19.1 Tessa, se nese na šiřitelném zdroji distribuce označené přívlastkem „Bionic„. Většina programů se musí rekompilovat na novou větev Linux s přívlastkem repositářů Bionic a to záleží na akce-schopnosti tvůrců programátorů a dalších tvůrců. Oproti názvu distribuce knihoven určených pro verzi Linux Mint 18.3 (Xenial)  nese označení přívlastku repositářů „Xenial“ .

Distribuci LM 19 Tara se zdařilo dobře zapsat na velmi dobré úrovni kvality zpracování systému LM, hned na začátku 19cky. Odstraněním zbytečně starých nepohodlných kompilerů, dalších zastaralejších velkých knihoven, se docílilo poměrně dobré stability. Podařilo se udržet kvalitní, i bezpečný a nejlépe kompatibilní OS s HW, se zaručenou bezpečností použitého softwaru instalovaného z ověřených zdrojů  ‚Správce softwaru‘. Výhody uživatele prospěšné při každodenní práci s internetem, s daty a médii ocení každý uživatel, i správce.
Linux své využití najde všude kde lidé vyžadují bezpečnost provozu, inteligentnější administraci OS a efektivnější možnost práce na pracovních stanicích, i serveru.
Stabilní jádro systému Linux zaručuje dlouhodobý provoz.
Velké společnosti jako Google a Amazon tak usilovně investují do vývoje OS LINUX, protože sami tento stabilním OS potřebují. University celého světa jsou tímto systémem propojeny.
Stále Open Source Operation Systems kde lze opravdu dohledat většina věcí, jenž se dějí na internetové síti. Společně s kvalitním HW jako Mikrotik lze vytvořit zabezpečenou síť intranet, či dobře oddělit soukromí a internet od sebe.

Stejně tak jako Ubuntu, tak i Linux Mint využívají skvělé zvukové architektury alsa-base a pulseaudio 11.1.0. Tento zvukový systém obsahuje v sobě ovladače na většinu existujícího zvukového hardwaru. ALSA se stará o firmware hardwaru a ovladače.  PulseAudio systém jako nástavba na ALSA, dokáže v reálném čase zvyšovat kvalitu zvukového výstupu, jak převodem do větší bitové hloubky 32 bit, tak i navýšením záznamové frekvence. Dokáže  i opravovat kvalitu zvuku DSP procesy. Samozřejmostí je duplikování zvukové stopy do více výstupů, včetně ethernetového vysílání, či také přijímání zvukového streamu do více výstupu. Nebo ochrana proti zpětné vazbě mikrofonu. Pro více zvukového hardwaru nezapomenout na možnost využití aliasů a indexů, pro zvukové karty v souboru /etc/modprobe.r/alsa-base.conf  .. např.: < nastavení pořadí načteného zvukového HW :(alias snd-card-2 snd-usb-audio  a využití indexu k nastavení priority načtení HW : options snd-usb-audio index=3  )
Grafické prostředí MATE je poměrně nejoblíbenější desktopové prostředí OS Linux Mint. Je široce kompatibilní s dobrým výkonem, s možnostmi využití funkcí GPU s přímou prací na desktopu, jak u přehrávání videa – podpora CUDA funkcí určených pro GPU. Při práci na desktopu se využívá nové verze  plného OPEN GL prostředí.
Pro slabší počítače bez GPU, intel grafiky atd. , je navrženo desktopové prostředí s nízkými nároky na CPU a RAM počítače : Xfce
K tomu aby bylo možné spouštět na Linuxech programy napsané pro knihovny Microsoft Windows, se neustále zdokonaluje nativní  prostředí spustitelných knihoven napsaných pro Windows s názvem WINE HQ  – zkratka z “ Wine Is Not an Emulator „.  WineHQ pracuje na přímé úrovni Grafického čipu a pracuje s Microsoft DirectX 11 nativně, nebo s v přidanými knihovnami možností přímé doinstalace. Díky tomu také běží dobře i zvuková část. Nejedná se o emulátor ale o přímí vztah k OS a HW. Dá se pracovat i s disky formátových v Linuxech, přímo ve Windows programech a běží ve stejných oknech jako linux prostředí, nebo s možností plné obrazovky.
SAMBA sdílení : bylo vytvořeno k zachování kompatibility se sdílenou sítí Microsoft. Sdílení v síti, nebylo jednoduší pro uživatele.
Z hlediska čerstvosti BIONIC distribuce programů, reagují programátoři svižně a jistě překompilovávají staré instalační balíčky, knihovny, pro novou verzi Ubuntu 18.04 a Linux Mint 19 s označením BIONIC. Díky tomu i noví uživatelé OS LINUX Mint 19, i Ubuntu 18.04 LTS mají šanci se dočkat starších verzí Linux programů.
Bezpečnostní aktualizace vycházejí velice pružně. Vývoj celé distribuce Linux Mint 19.x nesoucí zatím jména Tara a Tesse s název verze depositářů BIONIC je naplánována do konce roku 2023.
Verze Linuxu Ubuntu 16.04 LTS, i Ubuntu 18.04 LTS, tak i ostatní verze Linux Mint jsou typu LTS. ( Long Time Support )
Současně běží na internetu starší verze Linux mint 18.x nesoucí jména Sarah, Serena, Sonya, Sylvia, s názvem depositářů „Xenial“, na vývoji této distribuce se bude pokračovat až do konce roku 2021. Xenial rovněž platí pro verzi Ubuntu 16.04 LTS.
A ještě třetí verze Linux Mint 17.x, nesoucí jména Qiana, Rebbeca, Raffaela a Rosa, s názvem depositářů „Trusty“. Rovněž platí pro Ubuntu 14.04 LTS. Vývoj této distribuce Linux bude ukončen koncem roku 2019.

29.6.2018 – Linux Mint 19    Tara propuštěn! info:   Linux Mint blog 


28.4.2018 : Linux festival 2018 NW – Představa, že Linux je složitý a Windows je jednoduchý již není pravda delší dobu … viz video ze semináře.
Linux běží na každém telefonu, na každém routeru, anténě wifi a ve spousty dalších serverech a počítačích Amazonu i Googlu.

 

Komentáře jsou uzavřeny.