Linux Info

7.9.2018 – Linux Mint  19.1 Tessa released ! info :  Linux Mint 19.1 codenamed ‘Tessa’
Distro : Linux Mint 19 Tara

Jak si na tom stojí tedy LM 19 Tara ??
+ lepší stabilita , výkon, preciznost
– větší problém se staršími programy , které ještě nejsou překonpilované pro nové knihovny určené pro repozitáře zvané přívlastkem Bionic.
Jak tedy dál ?
+ LM18.3 Sylvia je stále kvalitním osvědčeným OS s přívlastkem repositářů Xenial a zůstane ještě do konce roku 2021 nejrozšířenější.
– LM 19 Tara tedy zatím nebezpečné aktualizovat z verze 18.3
– LM 19 Tara je dobrým začátkem, ale ještě stále trpkou procházkou ladění a řešení spousty problémů.

Nová distribuci Linux Mint 19 Tara je sestavena z nových depozitářů určené rovněž pro Ubuntu 18.04 LTS ( Long Term Support ) repozitáře Bionic. Takové depozitáře nesou kódové označení Bionic. Linux Mint 19 Tara & 19.1 Tessa, se nese na zdroji distribuce označené přívlastkem „Bionic„.Většina programů se musí rekompilovat na novou větev Linux s přívlastkem repositářů Bionic a to záleží na akce-schopnosti tvůrců programu.Oproti názvu distribuci knihoven určených pro verzi Linux Mint 18.3 bylo označení přívlastku repozitářů „Xenial“ .

LM 19 Tara se podařilo dobře zapsat na velmi dobré úrovni kvality zpracování systému LM a odstraněním zbytečně starých nepohodlných kompilerů, dalších zastaralejších velkých knihoven. Celkově to povýšilo úroveň stability provozu schopnosti desktopového prostředí. Podařilo se udržet kvalitní, bezpečný a nejlepe kompatibilní OS s HW, společně se zaručenou bezpečností použitého softwaru aplikovaného přímo z ověřených zdrojů – repozitářů Bionic a spousty dalších rozšířených výhod uživatele prospěšné při každodenní práci s internetem, daty a médii.
Využití Linux najde všude tam, kde lidé vyžadují bezpečnost provozu, inteligentnější administraci OS a efektivnější možnost práce na Počítači.Stabilní jádro systému Linux Mint se dá udržet velmi dlouho v provozu.
Proto společnost Google a Amazon tak silně investují do vývoje LINUX, protože sami tyto společnosti jsou na tomto stabilním OS závislí.
Stále Open Source Operation System, kde lze opravdu dohledat většina věcí, které se dějí na internetové síti. Společně s kvalitním HW jako Mikrotik lze vytvořit zabezpečenou síť intranet, či dobře oddělit soukromí a internet od sebe.

Stejně tak jako Ubuntu, tak i Linux Mint využívají skvělé zvukové architektury alsa-base a pulseaudio 11.1.0. Tento zvukový systém obsahuje v sobě ovladače na většinu existujícího zvukového hardwaru. ALSA se stará o firmware hardwaru a ovladačePulseAudio systém jako nástavba na ALSA, dokáže v reálném čase zvyšovat kvalitu zvukového výstupu, jak převodem do větší bitové hloubky 32 bit, tak i navýšením záznamové frekvence. Dokáže  i opravovat kvalitu zvuku DSP procesy. Samozřejmostí je duplikování zvukové stopy do více výstupů, včetně ethernetového vysílání, či také přijímání zvukového streamu do více výstupu. Nebo ochrana proti zpětné vazbě mikrofonu. Pro více zvukového hardwaru nezapomenout na možnost využití aliasů a indexů, pro zvukové karty v souboru /etc/modprobe.r/alsa-base.conf  .. např.: < nastavení pořadí načteného zvukového HW :(alias snd-card-2 snd-usb-audio  a využití indexu k nastavení priority načtení HW : options snd-usb-audio index=3  )
Grafické prostředí MATE je poměrně nejoblíbenější desktopové prostředí OS Linux Mint. Je široce kompatibilní s dobrým výkonem, s možnostmi využití funkcí GPU s přímou prací na desktopu, jak u přehrávání videa – podpora CUDA funkcí určených pro GPU. Při práci na desktopu se využívá nové verze  plného OPEN GL prostředí.
Pro slabší počítače bez GPU, intel grafiky atd. , je navrženo desktopové prostředí s nízkými nároky na CPU a RAM počítače : Xfce
K tomu aby bylo možné spouštět na Linuxech programy napsané pro knihovny Microsoft Windows, se neustále zdokonaluje nativní  prostředí spustitelných knihoven napsaných pro Windows s názvem WINE HQ  – zkratka z “ Wine Is Not an Emulator „.  WineHQ pracuje na přímé úrovni Grafického čipu a pracuje s Microsoft DirectX 11 nativně, nebo s v přidanými knihovnami možností přímé doinstalace. Díky tomu také běží dobře i zvuková část. Nejedná se o emulátor ale o přímí vztah k OS a HW. Dá se pracovat i s disky formátových v Linuxech, přímo ve Windows programech a běží ve stejných oknech jako linux prostředí, nebo s možností plné obrazovky.
SAMBA sdílení : bylo vytvořeno k zachování kompatibility se sdílenou sítí Microsoft. Sdílení v síti, nebylo jednoduší pro uživatele.
Z hlediska čerstvosti BIONIC distribuce programů, reagují programátoři svižně a jistě překompilovávají staré instalační balíčky, knihovny, pro novou verzi Ubuntu 18.04 a Linux Mint 19 s označením BIONIC. Díky tomu i noví uživatelé OS LINUX Mint 19, i Ubuntu 18.04 LTS mají šanci se dočkat starších verzí Linux programů.
Bezpečnostní aktualizace vycházejí velice pružně. Vývoj celé distribuce Linux Mint 19.x nesoucí zatím jména Tara a Tesse s název verze depositářů BIONIC je naplánována do konce roku 2023.
Verze Linuxu Ubuntu 16.04 LTS, i Ubuntu 18.04 LTS, tak i ostatní verze Linux Mint jsou typu LTS. ( Long Time Support )
Současně běží na internetu starší verze Linux mint 18.x nesoucí jména Sarah, Serena, Sonya, Sylvia, s názvem depositářů „Xenial“, na vývoji této distribuce se bude pokračovat až do konce roku 2021. Xenial rovněž platí pro verzi Ubuntu 16.04 LTS.
A ještě třetí verze Linux Mint 17.x, nesoucí jména Qiana, Rebbeca, Raffaela a Rosa, s názvem depositářů „Trusty“. Rovněž platí pro Ubuntu 14.04 LTS. Vývoj této distribuce Linux bude ukončen koncem roku 2019.
 

29.6.2018 – Linux Mint 19   Tara   released ! info :  Linux Mint blog 


28.4.2018 : Linux festival 2018 NW – Představa, že Linux je složitý a Windows je jednoduchý již není pravda delší dobu … viz video ze semináře.
Linux běží na každém telefonu, na každém routeru, anténě wifi a ve spousty dalších serverech a počítačích Amazonu i Googlu.

Komentáře jsou uzavřeny.