-
Rubriky pro dotazy a odpovědi …
LINUX Debian, Ubuntu, Mint
- Linux Mint & Ubuntu & Debian
+ velké zastoupení v ČR
+ rychlá spolupráce se zahraničními testery
+ široká HW podpora, více méně kompatibilnější než v Debian verzi ovladačů, či technické podpory, zastoupené převážně v zahraničí.
- Vývoj
– velké změny v prostředí LTS verzí OS LINUX Ubuntu LTS 2016 a 2018, také Mint 18 a 19, vedou často k nekompatibilitě specifických programů, po ugpradu OS. V současné době začínajícího III.kvartálu 2019, většina softwaru je již v nových verzí, v kompatibilitě pro OS založených na depozitáři s přívlastkem BIONIC. Ovšem starší softwary, které se již nevyvíjí dále, mohou ztratit kompatibilitu po upgradu OS.
- Rozdělení cest vývojářů OS LINUX .
Zatímco někteří vývojáři pokračují v udržení vývoje starší verze OS Ubuntu 16.04 LTS a Mint 18.3, jiní se vydali cestou modernizace OS a pracují na nové verzi OS se svým novým depozitářem, s dlouhodobou podporou.
- Upgrade na novou verzi OS ?
Je třeba zvážit, vhodnost upgradu OS na novější verzi v míře, kdy si ověříme kompatibilitu a dostupnost using&running softwaru, utilit, služeb, driverů. Z těchto II druhů aktuálně podporovaných depozitářů s přívlastkem
BIONIC = Ubuntu 18.x LTS & Mint 19.x
a
XENIAL = Ubuntu 16.x LTS & Mint 18.x
Upgrade v současnosti není povinností.- LTS ( Long Term Support ) značení verzí
U OS Linux Ubuntu LTS je zaručena dlouhodobá podpora. Nové verze OS LTS se plánují každé 2 roky. U každé verze LINUX založené na LTS verzi, je zaručena 3 roky podpora HW, 6 let podpora updatu a min. 10 let podpora bezpečnostních aktualizací OS Ubuntu 18.04 LTS a MINT 19.x.
např. Linux Ubuntu 18.04 LTS byla založena roku 2018, 4 měsíc.Linux Mint 19.x je sestaven podle depozitáře Ubuntu 18.04 LTS, v roce 2019. Dlouhodobá podpora je zaručena i u verzí Linux Mint, která nenese ve svém názvu značení LTS.
- Prvním vydání LTS Ubuntu
bylo Ubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake), které vyšlo 1. června 2006 jako čtvrté vydání Canonical. Až do vydání Ubuntu 12.04 LTS (Precise Pangolin), které bylo k dispozici 26. dubna 2012, měly verze LTS tříletou podporu na Ubuntu Desktop a pět let na Ubuntu Serveru.
Např.
Ubuntu FELICIA = Ubuntu 8.10 rok 2008
Záložka pro permanentní odkaz.
Zabezpečená komunikace nemusí být vždy bezpečná
Internetová síť je velice sofistikovaná záležitost a její vnitřní chod je běžné společnosti poněkud cizí.
Každá anténa WiFi na střeše, každý slušný router má svou paměť cache DNS proxy, kde se ukládají záznamy adres DNS proxy serverů.
Co to vlastně proxy je a k čemu slouží?
Proxy server funguje jako prostředník mezi klientem a cílovým počítačem (serverem), překládá klientské požadavky a vůči cílovému počítači vystupuje sám jako klient. Přijatou odpověď následně odesílá zpět na klienta. Může se jednat jak o specializovaný hardware, tak o software provozovaný na běžném počítači. Proxy server odděluje lokální počítačovou síť (intranetu) od Internetu.
Bohužel v poslední době se USA snaží přesměrovávat komunikace uživatelů internetu na své servery do USA nejdříve a poté teprve na cílový server ( např. Slovensko ).
Je to časté a děje se to každodenně z vícero míst světa, přetechnizované společnosti. K čemu jsou technologie, které se nedají již udržet bezpečně při provozu, či se vymknou kontrole. Díky zasahujícím umělým inteligencích pracujících na internetové síti.
Proto doporučuji všem uživatelům, buď automaticky restartovat anténu WiFi, při podezřelých problémech. Prověřil komunikaci a ověřil zda nebyla narušena bezpečnost provozu daného systému. To platí i u routeru. Dnes tyto zařízení dokáží uchovávat velké množství dat, bohužel někdy je ovládá někdo jiný.

Některé routery mají možnost nastavení plánovače a automatického restartu.
Záznamy se takto z paměti smažou a vaše komunikace je opět funkční.
Chytřejší systémy umí pracovat i s mazáním záznamu z paměti.
Tuto nelegální činnost přesměrování vaší zabezpečené komunikace na portu 443, podporují přímo někteří výrobci hardwaru společně s dalšími tajnými službami v USA, Číně, Rusku, Evropě atd.
Samozřejmě vždy existuje možnost zneužití hackerem, či záškodníkem. Neexistuje dokonalá obrana. Každý HW má své slabiny.
Získávání kompletního přístupu k soukromím informacím, datům je velkým byznysem, na všech úrovní nadnárodního působení.
A pak se lidé např. diví, jak se jim mohou z účtu ztratit peníze.
Svět internetu se stává velice sofistikovaným polem působnosti nejen pozitivních frakcí, ale i těch záporáků, kteří se snaží ulapit moc nad internetem, nad lidskou myslí.
Ubývá flóry, fauny. Lidé se přenášejí do virtuálních světů. To vše je hezké, ale životně důležité je i udržet vše v harmonii, rovnováze kolem sebe.
Pak můžeme zvládat udržet i HW kolem sebe, čistý, zdraví a funkční.
30.3.2019 bezpečnost na internetu se již mírně zlepšila, oproti lednu a únoru roku 2019.



Současná realita webhostingu přežívá pouze díky LINUX OS.
Situace na trhu internetu je tragická.
Svět se rozdělil podle vojenské síly opět.
A jasně to je cítit i na internetu.
Udržet si svůj web v bezpečí a klidu v dnešní době je oříškem, pro většinu správců LINUX serverů.




I přesto je to nic, proti tomu udržet si internetové vysílání, či jiný bezpečný provoz na internetu.
Množství útoků je přímo-úměrné množství snaze vynakládané druhou stranou do zabezpečení, tvořené správci a administrátory, programátory, vývojáři a další částí snach nevytvářet zbytečné šílenosti a nesmyslnosti v provozu, společně s udržením stabilního OS serveru, či bezpečí HW&SW pracovní stanice a dalších zařízení v internetu. K udržení bezpečného provozu vedle neustále rostoucích možností, vede některé jedince ke zneužití provozu internetu, pracovních stanic, telefonů, wifi spojů, IP kamer, či jiných zařízení. Jde i o data uživatelů, kteří ani nemusí tušit, že jeho zařízení právě provádí útok v internetu. V tomto procesu dobře slouží se svými možnostmi umělá inteligence, společně se svými softwarovými roboty vytvářející nesčetné možnosti zneužití špatně zabezpečených strojů, počítačů uživatelů, nepřipravených na připojení do internetu.